Strona główna » Nowości » „Nastrojowa Nastrojowa”: wstęp do rewitalizacji ul. Nastrojowej.

„Nastrojowa Nastrojowa”: wstęp do rewitalizacji ul. Nastrojowej.

Rekomendacje_04[Prezentujemy projekty Budżetu Obywatelskiego]
Projekt nr B0053RA

„Nastrojowa Nastrojowa”: wstęp do rewitalizacji ul. Nastrojowej.

Zastanawiacie się dlaczego rekomendujemy Tempo-30 na Radogoszczu Wschodzie, a krytykujemy to zrealizowane na Karolewie?
Nasz projekt do BO, w przeciwieństwie do tego co zrobiono na Karolewie, zakłada przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, działań informacyjnych i edukacyjnych oraz, przede wszystkim, zastosowanie rozwiązań akceptowanych przez kierowców. „Nastrojowa Nastrojowa” to nie kubeł farby i bzdurne malowanie asfaltu, szykany, dezorientacja kierowców i jazda slalomem, żeby utrudnić życie. Nasz projekt nie stawia za swój cel naklejenia na asfalt jak największej liczby poduszek berlińskich i wysepek zawężających w sposób niefunkcjonalny pasy ruchu.

Chcemy kompleksowej przebudowy ulicy – jezdni, chodników, parkingów, zaprojektowanej zieleni, a nie taniej prowizorki rodem z Karolewa. Chcemy atrakcyjnego i przyjaznego kierowcom kompleksowego nowego zagospodarowania ulicy. Do tego potrzebny jest projekt architektoniczny i drogowy, a nie jedynie rysunki zmiany organizacji ruchu i udawanie, że kreskowane białą farbą pola wyłączone z ruchu to właściwa droga poprawy życia na osiedlach, propagowana przez aktywistów miejskich z pewnej fundacji.

Nasza wizja osiedla nie jest łatwa do realizacji. To nie kubeł farby i ustawianie znaków o pierwszeństwie (lub jego braku) wbrew obecnemu wyglądowi jezdni. To nie chęć dezorientacji kierowców, żeby czuli się niepewnie, skupieni na elementach przyklejonych do asfaltu, a nie na tym co dzieje się na chodniku i dalej.

Nasz pomysł to proces. Od konsultacji społecznych, porządnego projektu, poszukiwania finansowania popartego presją społeczną zadowolonych z projektu mieszkańców, aż po jego realizację.

Postanowiliśmy zacząć małymi krokami od Budżetu Obywatelskiego i sprawdzić, czy mieszkańcy chcą uspokojonej ul. Nastrojowej. Niestety w Budżecie Obywatelskim w tym roku (!) nie może być zgłaszane jako temat opracowanie dokumentacji projektowej. Dlatego krok pierwszy to konsultacje społeczne i symboliczne „witacze” pokazujące urzędnikom, że mieszkańcy Radogoszcza chcą innego osiedla, ale innego również niż Karolew. To przygotowanie do dalszych działań. Jak zrobimy ten pierwszy krok, to kolejny, czyli opracowanie projektu wykonawczego będzie łatwiej zrobić, a mając projekt wykonawczy będzie nam łatwiej walczyć o finansowanie marzenia mieszkańców Radogoszcza. Np. w kolejnym Budżecie Obywatelskim.

Dziś na Nastrojowej jest „strefa zamieszkania” zrealizowana w sposób ułomny i niezgodny z prawnymi założeniami stref zamieszkania (wyznaczone przejścia dla pieszych, szybki ruch, zdjęte progi z powodu puszczenia autobusu, łaty i dziury). Trzeba to uporządkować. Dla bezpieczeństwa pieszych – zwłaszcza dzieci, rowerzystów i kierowców.

Zachęcamy do głosowania na projekt B0053RA – plan mądrego uspokojenia ruchu na Radogoszczu Wschodzie.

Jeśli podoba Ci się projekt i chcesz mu pomóc to UDOSTĘPNIJ ten post na FB.

Komentarze

Komentarze

Post Tag With : ,