Strona główna » Nowości » Obowiązkowe OC rowerzystów

Obowiązkowe OC rowerzystów

szablon OC_rs

Dużo się ostatnio mówi o obowiązkowym OC dla rowerzystów. Podsumujmy więc dlaczego taki pomysł powstał, czemu ma służyć, jak go wprowadzić i egzekwować oraz jak wykorzystać OC jako narzędzie edukacyjne dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

WERSJA SKRÓCONA:

1. Obowiązkowe OC dla rowerzysty, ze składką niską, będącą finansowym odniesieniem do mniejszych szkód jakie rower może wyrządzić, jednak nie – ze składką 0 zł i nie – brak OC! Kilkunastozłotowa składka OC jest nieporównywalnie niższa niż ewentualne odszkodowanie zasądzone na drodze cywilnej, wraz z kosztami sądowymi. Jednocześnie, będzie szansa na eliminację sytuacji, w których rowerzysta powodujący kolizję, ucieka z miejsca zdarzenia.
2. Czemu to ma służyć? Poprawie bezpieczeństwa, edukacji rowerzystów, eliminacji nonszalancji. Postawie odpowiedzialności równej dla wszystkich pełnoprawnych uczestników ruchu drogowego. Całkowitej eliminacji sytuacji, w której poszkodowany w kolizji z rowerem, zostaje pozostawiony sam sobie, razem z kosztami napraw czy leczenia.
3. Pomysły na wprowadzenie: rozszerzenie pakietów OC komunikacyjnego; preferencyjne warunki za OC w życiu prywatnym, poszerzone o pakiet rowerowy; upowszechnienie dedykowanego OC dla rowerzystów – do wyboru: na osobę, lub na rower (jeśli jest zarejestrowany). Dla osób najmniej zamożnych, rodzin wieloosobowych z 1–2 rowerami, lub dla osób jeżdżących rowerem sporadycznie: system winietek (elektronicznych, w formie aplikacji na urządzenia mobilne i wersji papierowych, dla osób starszych), też dostępne do wyboru: na osobę lub na rower (jeśli jest zarejestrowany). Składki OC dla rowerzystów muszą być niskie, a sumy ubezpieczenia adekwatne do szkód, jakie rozpędzony rower może wyrządzić.
4. Jak egzekwować? W sytuacjach, gdy na drogach rowerzystów jest coraz więcej, kontrole policyjne i tak są koniecznością. Wystarczy, aby Policja i SM zwracały uwagę na rowerzystów łamiących przepisy, którzy tym bardziej powinni być ubezpieczeni – i przy okazji kontroli sprawdzały polisę OC. Warto jednocześnie sprawdzać stan techniczny rowerów (hamulce, oświetlenie). Nie trzeba prowadzić kontroli policyjnych wyłącznie pod OC. Tego nie praktykuje się wobec kierowców, wobec rowerzystów też nie ma potrzeby.
5. OC jako element szerokiej akcji edukacyjnej? Oczywiście! Aby ubezpieczycielom nie zarzucano „zarabiania na rowerzystach”, mogliby organizować lub finansowo wspierać akcje edukacyjne czy szkolenia. Warto wprowadzić system zniżek dla posiadających prawo jazdy lub kartę rowerową, czy promocje na OC związane z odbywaniem/odnawianiem kursów umiejętności potrzebnych w sytuacjach drogowych, np. kursu pierwszej pomocy.

Pełny tekst: http://el-00000.pl/dzialania/obowiazkowe-oc-dla-rowerzystow/

Komentarze

Komentarze