Strona główna » Nowości » Parklet za 40.000 zł

Parklet za 40.000 zł

parkletWczorajszy Dziennik Łódzki doniósł, że Fundacja Fenomen umawia się z Urzędem Miasta Łodzi, żeby likwidować miejsca parkingowe w ścisłym centrum miasta. Na początek ul. Struga 2 – informuje gazeta.

Jak twierdzi jeden z członków fundacji: „Nie ma miejsca, w którym można by zatrzymać się i troszkę odpocząć lub porozmawiać z kimś spotkanym na ulicy”, dlatego za ok.40 000zł z UMŁ Fenomen planuje zbić z desek konstrukcję do siedzenia o wielkości miejsca parkingowego i postawić na ogólnodostępnym miejscu parkingowym przy ul. Struga 2, tak, żeby nie można było tam zaparkować samochodem.

Oczywistym jest, że pomysł ma przede wszystkim uderzyć w zmotoryzowanych mieszkańców, a wypowiedź o braku miejsca do odpoczynku 30m od Piotrkowskiej to szczyt tupetu fundacji.

To pilotażowy projekt aktywistów miejskich związanych z rowerami. Kolejne drewniane podesty o stylistyce EuroPalet mają zabrać miejsca parkingowe na ul. Rewolucji 1905r i ul. Więckowskiego.

Pomysł „fenomenalnych” zadziwia. Nie tylko dlatego, że jego celem jest programowa likwidacja miejsc parkingowych w mieście znanym z udowodnionego przez UMŁ deficytu w tym względzie, ale również tym, że tego typu konstrukcje mają jedynie sens w miastach ściśle zabudowanych, bez pustych działek, bez zieleni i pięknie zagospodarowanych w sposób kompletny. Łódź natomiast cierpi z nadmiaru przestrzeni zabałaganionych, zapuszczonych i brudnych. Pustych przypadkowych skwerków i wyrwanych z zabudowy pierzejowej działek. Planowe działanie projektowe właśnie powinno być nakierowane na takie miejsca, a nie na funkcjonującą, zadbaną ulicę.

Komentarze

Komentarze