Strona główna » Nowości » Zniknie parking na placu Komuny Paryskiej?

Zniknie parking na placu Komuny Paryskiej?

parkingUrząd Miasta Łodzi zaplanował zlikwidowanie całego parkingu na placu Komuny Paryskiej. Ma zniknąć około 110 miejsc parkingowych na płycie placu i ulicy biegnącej przy południowej pierzei!!!

A wszystko przez powstający właśnie projekt rewitalizacji, który zakłada systemowe ograniczenia możliwości parkowania w mieście. O tym fatalnym w skutkach pomyśle wiemy od kilku tygodni. Teraz dowiadujemy się, że strategiczny dla funkcjonowania ul. Piotrkowskiej parking na placu Komuny Paryskiej ma zniknąć! Planuje się tam ułożenie nowej nawierzchnia, która ma stworzyć plac tylko dla pieszych. Żeby łodzianie mogli sobie tam pochodzić i posiedzieć na ławkach ewentualnie zorganizować handel typu „rynek”.

Wprawdzie w tym projekcie napomknięto również nieśmiało, że pod ziemią ma powstać parking podziemny (narysowano „już nawet” 4 kreski), ale jak dowiedzieliśmy się w ZDiT, w pierwszym etapie ma być zrealizowana jedynie nawierzchnia, ławki i drzewka. A kiedyś, może w przyszłości, jak będą pieniądze, dobuduje się dopiero pod spodem parking podziemny. Oznacza to nic innego, jak permanentną likwidację parkowania już dziś, bez zapewnienia alternatywnego miejsca na samochody i odsunięcie budowy parkingu na wieczne „nigdy”.

Co ciekawe i bardzo charakterystyczne – założenia rewitalizacji nie dotykają drugiego istniejącego parkingu, tego tylko dla urzędników, znajdującego się po drugiej stronie ulicy przy budynku UMŁ. Tam oczywiście zamknięty dla mieszkańców plac z parkingiem pozostanie nietknięty. To nie wymaga większego komentarza.

Jak widać obecne władze Łodzi nie uczą się na błędach poprzedników, ani nawet na sukcesach innych miast. Usilnie próbują powtórzyć porażkę funkcjonalną placu Dąbrowskiego, gdzie tak samo planowano parking podziemny, ale z czasem do realizacji poszła tylko nowa nawierzchnia i fatalna fontanna. Ten błąd dziś generuje konflikty międzyludzkie, antagonistyczne postawy, problemy z parkowaniem widzów teatru, autokarów, pracowników i klientów sądu. Tak nie rozwiązuje się funkcjonalnej przestrzeni publicznej!

Dziesiątki przykładów z innych miast pokazują podstawową zasadę: Najpierw buduje się parking pod płytą placu, a potem urządza przestrzeń tylko dla pieszych na jego dachu. To jest oczywistością, ale jak widać „Łódź Kreuje” i u nas zrobi się tylko pół, tylko nową nawierzchnię.

Takie podejście staje się powoli standardem w Łodzi. Kilka miesięcy temu miasto rozstrzygnęło konkurs na wygląd placu 4 czerwca – oczywiście w projekcie „zapomniano” zawrzeć parkingu podziemnego, ale nie zapomniano zlikwidować parkowania na powierzchni.

Czy zgadzacie się na likwidację parkowania na pl. Komuny Paryskiej i ulicy przy południowej pierzei???

Komentarze

Komentarze